Akumulatora samochodowego

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jak długo wytrzymają akumulatory samochodowe. Można jednak zaproponować uogólnienia oparte na wieloletnim doświadczeniu w branży. Żywotność akumulatora samochodowego różni się w zależności od czynników, takich jak wibracje, czas i ciepło.

Ciepło

Ciepło wspomaga reakcję chemiczną, którą akumulatory wykorzystują do generowania energii elektrycznej. Zwiększa ono również szybkość degradacji akumulatorów. W chłodniejszym, północnym klimacie akumulatory mogą wytrzymać 5 lat lub dłużej. Jednak w gorących lokalizacjach, około 3 lat jest bardziej powszechne.

Akumulatora samochodowego Goodyear
Akumulatora samochodowego Goodyear

Co więcej, akumulatory żyją w trudnych warunkach pod maską, gdzie temperatura może przekraczać 200 stopni Fahrenheita. Aby walczyć z upałem, producenci samochodów mogą montować akumulatory w odizolowanych miejscach, przenosić je poza komorę silnika lub instalować osłony termiczne, często pod podłogą bagażnika lub na tylnym siedzeniu.

Czas

Podobnie jak ludzie, akumulatory samochodowe starzeją się z czasem i mają określoną żywotność. Nawet w idealnym stanie eksploatacyjnym, akumulator samochodowy ulega degradacji do momentu, w którym nie zapewnia wystarczającej mocy do uruchomienia silnika. Wzorce użytkowania samochodów również przyczyniają się do starzenia się akumulatorów.

Test / Diagnostyka / Sprawdzenie Akumulatora samochodowego

Samochody, które są prowadzone głównie na krótkich trasach mogą nie pozwolić na całkowite naładowanie akumulatora, a akumulatory w samochodach zaparkowanych przez dłuższy czas ulegają naturalnemu samorozładowaniu. W takich sytuacjach użycie prostownika konserwacyjnego może utrzymać akumulator w pełni naładowany, jak również wydłużyć jego żywotność.

Wibracje

Wibracje to kolejny czynnik wpływający na żywotność akumulatora samochodowego, który powoduje wewnętrzne uszkodzenia części akumulatora lub jego fizyczne uszkodzenie. Aby zmniejszyć efekt wibracji, specjalne okucia zabezpieczają akumulatory na miejscu i zapobiegają ich przemieszczaniu. Luźne mocowanie lub brak zaczepów może skrócić żywotność akumulatora samochodowego.

Inne rzeczy do rozważenia

Poza wymienionymi powyżej względami, wadliwie działający system ładowania może również skrócić żywotność akumulatora. Przeładowanie lub uporczywe niedoładowanie wydłuża proces starzenia się akumulatora samochodowego. Inne nowe samochody z AGM lub absorpcyjnej maty szklanej baterii wymagają kontroli szybkości ładowania dla optymalnej żywotności baterii, a producent samochodu może zmienić strategię ładowania, jak starzeje się akumulator samochodu. Umożliwienie całkowitego rozładowania akumulatora samochodowego spowoduje, że jego żywotność będzie znacznie krótsza, nawet jeśli może on zostać ponownie naładowany lub oddany do serwisu.

Rodzaj akumulatora, który wybierzesz do swojego samochodu może być różny. Mogą to być bardziej zaawansowane akumulatory AGM lub konwencjonalne akumulatory kwasowo-ołowiowe. Wiele samochodów jeżdżących obecnie po drogach używa konwencjonalnych akumulatorów. Jednak w kilku modelach stosuje się akumulatory AGM, które są odporne na zalanie i mogą obsługiwać wielokrotne ładowanie i rozładowywanie, co ma miejsce w pojazdach z systemem Stop and Start w celu zwiększenia oszczędności paliwa. Ponieważ systemy ładowania są zoptymalizowane dla danego typu akumulatora, zaleca się wymianę akumulatora na taki sam, jaki został dostarczony z fabryki samochodu.

Linia bazowa

Jeśli samochód wymaga nowego akumulatora, zawsze kupuj go od sprzedawców z dużym wolumenem sprzedaży i świeżymi zapasami. Nie chcesz przecież, aby akumulator, który stracił część swojej żywotności, leżał na półce. Poszukaj akumulatora z rozszerzoną gwarancją na wymianę. Wysokiej jakości bateria oferuje bezpłatną wymianę przez 3 lub więcej lat, jeśli w tym okresie wystąpi problem. Gwarancje, w których okres wymiany rozpoczyna się wcześniej, wymagają częściowych opłat za wymianę akumulatora, gdy upłynie okres pełnej gwarancji.

Podobne posty:

By admin